„Tanjug“ o novim izdanjima Centra Kom

Uticajna novinska agencija „Tanjug“ 28. oktobra 2016. u opširnom tekstu pod naslovom „Nova dela o filozofskoj baštini islama na Sajmu knjiga“ izveštava da je Centar za religijske nauke Kom predstavio u okviru 61. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga tri nove monografije posvećene filozofskoj baštini islama. U nastavku prenosimo „Tanjugovu“ vest.

BEOGRAD – Centar za religijske nauke „Kom“ predstavio je u okviru 61. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga tri nove monografije posvećene filozofskoj baštini islama.

U knjizi „Sveto i savremeno: ogledi o političkoj filozofiji i reformističkoj misli u islamu“ autor dr Seid Halilović govori o nauci u kojoj sveto ima središnji značaj i ispunjava samu suštinu i teorijsku strukturu svih naučnih disciplina i sledstveno tome, filozofija, prirodne nauke, etika i političke nauke razvijaju se na zajedničkoj duhovnoj i religijskoj platformi.

Autor prati sudbinu religijske nauke i njen razvojni tok u političkoj filozofiji islama, govori o politici koja je usmerena ka višim metafizičkim ciljevima, a čija stabilnost se meri kvalitetom očuvanja etičkih vrednosti u društvu, usredsređujući se pritom i na neke značajnije teorijske izazove pred reformističkim muslimanskim misliocima koji islam i svoju kulturu žele da analiziraju iz perspektive moderne nauke.

Poznati islamolog prof. dr Darko Tanasković ističe da je ovo monografsko delo originalan i značajan doprinos razmatranju danas izuzetno aktualne problematike odnosa između savremenosti i svetosti i „obogaćuje dijaloško sagledavanje večne teme odnosa između duhovnog i svetovnog, teocentričnog (ne i neracionalnog) i raciocentričnog, kao i hrišćanskog i islamskog pogleda na svet i na čoveka u njemu“.

Svetovi u nama, svetovi iznad nas“ naslov je knjige dr Tehrana Halilovića, koju je takođe pred Sajam knjiga objavio Centar za religijske nauke „Kom“.

Autor u toj knjizi objašnjava da ne možemo sve svetove i sva bića razotkriti istim saznajnim sredstvima, kao što ni sva svoja saznanja ne stičemo istim čulima.

Redovni profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu prof. dr Bogoljub Šijaković primećuje da je cilj ove knjige da se istaknu osobenost i samosvojnost islamske filozofije, kako tradicionalne tako i savremene, argumentovano se protiveći njenom svođenju na puko komentarisanje klasične grčke filozofije, mada se njeni podsticaji (naročito oni Aristotelovi) svakako imaju u vidu.

Dr Muamer Halilović, glavni i odgovorni urednik naučnog časopisa za religijske nauke „Kom“, objavio je u izdanju istoimenog centra knjigu „Moć društva: islam, filozofija, civilizacija“, u kojoj nudi originalnu naučnu sliku socijalne misli u ranom i u kasnom razdoblju islama, kao i odgovore na neke poslerenesansne izazove s kojima se ta misao suočava.

Prof. dr Željko Kaluđerović, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, ocenjuje da je reč o kvalitetnoj i temeljnoj knjizi, koja verovatno predstavlja jedno od najpotpunijih dela o ovoj temi na srpskom i srodnim jezicima.

On ističe da knjiga Halilovića slojevito i dosledno vlastitom istorijsko-analitičkom pristupu prikazuje nastanak i razvoj socijalne misli u ranom i kasnom razdoblju islama, ali i argumentovanu reakciju na neke od fundamentalnih postrenesansnih izazova sa kojima se ta misao ukrštala i posredovala, uvek vodeći računa o onim temama i misliocima koji su predstavljali supstancijalne tačke njenog razvoja.

O knjizi piše i dr Mašan Bogdanovski sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji posebno ističe originalnu i ubedljivu kritiku koju je autor izložio protiv stanovišta u sociologiji da religija nema kapacitet da pruži nove i obuhvatne modele društvene misli.

Centar za religijske nauke „Kom“ pre nekoliko dana objavio je i monumentalno delo „Istorija kulture i civilizacije islama i Irana“ dr Alija Akbara Velajatija na 1.315 strana, koje je s persijskog preveo dr Muamer Halilović.

Pored spomenutih izdanja, na štandu Centra za religijske nauke „Kom“ u hali 4 izložena su i nova dva broja časopisa „Kom“ u kome su objavljeni analitički i kritički naučni radovi o savremenoj religijskoj misli, filozofiji i civilizaciji.