Kongres o islamskim naukama
Prvi međunarodni kongres o islamskim humanističkim naukama (ICIH) održan je 19. i 20. maja u centralnom amfiteatru kompleksa Radio-televizije Islamske Republike Iran u Tehranu. Stručna redakcija kongresa primila je naučni rad koji je ranije dostavio Muamer Halilović, član Centra za religijske nauke „Kom“ i šef Grupe za religijsku civilizaciju, sa nazivom „Civilizacijski pristup. Merilo sistematizovane produkcije religijskih nauka“. Rad je ispisan na persijskom jeziku na više od sto pedeset stranica i uskoro će biti objavljen od strane iranskog Naučno-istraživačkog instituta „Bakir al-olum“.
Vrhovni verski vođa Islamske Republike Iran, ajatolah Hamnei je u svojoj poruci učesnicima ovog prestižnog akademskog skupa ukazao na to da se fundamenti poslerenesansnih humanističkih nauka, koje danas dominiraju u većini akademskih krugova širom sveta, razlikuju od religijskih doktrina. Jer, moderne nauke su zasnovane na principima empirističkog i materijalističkog svetonazora. On je istakao da su pomenute nauke prevođene u religioznim društvima u toku nekoliko decenija, te bez ikakvih osnovnih promena prezentovane u svim edukativnim i istraživačkim institucijama u tim društvima. Ipak, u zadnje vreme je osnažen intelektualni tok koji teži ovekovečenju religijskih tradicija u okvirima naučnih i teoretskih doktrina sa individualnim i društvenim implikacijama. Prema tome, po ajatolahu Hamneiju, svi smo dužni da uz respektovanje svih naučnih dostignućima poslerenesansnog Zapada, odnegujemo religijske humanističke nauke i tako sudelujemo u produkciji religijskih nauka.
Na pomenutom kongresu su učešće uzeli i predsednik Islamske Republike Iran, Mahmud Ahmadinežad, šef iranskog pravosuđa, ajatolah Amoli Laridžani i istaknuti islamski mislilac i filozof ajatolah Misbah Jazdi. Glavne naučne oblasti o kojima se govorilo na kongresu bile su:
- Kritički pregled poslerenesansnih humanističkih nauka.
- Koncepcija, suština i karakteristike islamskih i religijskih humanističkih nauka.
- Filozofija i metodologija islamskih humanističkih nauka.
- Ontološki, epistemološki i antropološki fundamenti islamskih i religijskih humanističkih nauka.
- Istorijski pregled humanističkih nauka.
- Prezentacija svih tokova i doktrina vezanih za islamske i religijske humanističke nauke.
- Prepreke na putu primene islamskih i religijskih humanističkih nauka.
- Analitički i kritički pregled današnjeg statusa islamskih humanističkih nauka u različitim islamskim društvima.
- Obaveze naučnih institucija koje se bave produkcijom ili obrazovanim planiranjem religijskih humanističkih nauka.
- Uticaj religijskih humanističkih nauka na polju reformističkih promena u vezi sa klasifikacijom nauka.
- Patologija islamskih i religijskih humanističkih nauka.
- Uticaj islamskih i religijskih humanističkih nauka na prosperitet religijskih društava.
Korisno je dodati i to da je stručna redakcija kongresa odabrala 118 naučnih radova iz razlačitih zemalja i od njih, šezdeset i dva rada su dobila pohvalnice.