Svetovi u nama, svetovi iznad nas
Svet u kojem živimo obuhvata toliko raznovrsnih bića, predmeta i događaja da često metaforično govorimo o brojnim svetovima. Što su razlike svetova veće a sličnosti neznatnije, više ima smisla da određeni kolektiv nazovemo svetom. Svet duše i svet tela toliko su različiti da su filozofi i naučnici neprestano nastojali da saznaju kako ove dve vrste bića uopšte međusobno sudeluju. U stvari, razlika između svetova u ovoj knjizi toliko je suštinska da mnogi mislioci smatraju da neki od tih svetova uopšte ne postoje. Upravo zato, važno je napomenuti da ne možemo sve svetove i sva bića razotkriti istim saznajnim sredstvima. Kao što ni sva svoja saznanja ne stičemo istim čulima. Da bismo precizno odredili koja su to saznanja koja mogu da prošire naše poglede o svetovima, u knjizi ćemo opisati značajne metodološke principe u islamskoj filozofiji i nauci. Na osnovu tih principa možemo zaključiti da su znanja o svetovima raznovrsna i da svako od tih saznajnih sredstava ima svoju metodologiju.
O izdanju
Svetovi u nama, svetovi iznad nas
Autor: dr Tehran Halilović
Izdavač: Centar za religijske nauke „Kom“ (Biblioteka Religijska filozofija)
Godina izdanja: 2016.
ISBN: 978-86-89437-04-1
Dimenzije knjige: 14 × 20
Broj strana: 159
Povez: tvrdi povez
Štampa: „Službeni glasnik“, Beograd
Cena u knjižarama: 450 dinara
Cena s popustom Makart distribucije, uz besplatnu dostavu na Vašu adresu: 360 dinara
Kupovinu možete obaviti OVDE.
Recenzenti
Prof. dr Bogoljub Šijaković, Pravoslavni bogoslovski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Prof. dr Drago Đurić, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Prof. dr Bogoljub Šijaković: Knjiga „Svetovi u nama, svetovi iznad nas“ predstavlja zbirku studija kojima je cilj, nezavisno od konkretne teme, da istaknu osobenost i samosvojnost islamske filosofije, kako tradicionalne tako i savremene, argumentovano se protiveći njenom svođenju na puko komentarisanje klasične grčke filosofije, mada se njeni podsticaji (naročito oni Aristotelovi) svakako imaju u vidu. Autor znalački ističe da složena i slojevita struktura stvarnosti potrebuje naše odgovarajuće saznajne moći, pa onda i naše shvatanje saznanja treba da bude prošireno. U knjizi je podrobno pokazana važnost filosofije i nauke (uopšte znanja) za islam i u tom duhu se nude odgovori islamske filosofije na pitanja savremenosti. Oslonjeni na argumentaciju iz ugla islamske tradicije, tekstovi u knjizi implicitno sadrže poziv na argumentativan kritički dijalog.
Prof. dr Drago Đurić: Delo predstavlja doprinos nauci, pre svega zbog toga što na često originalan način razmatra odnos između doktrine islamske misli i pojava u savremenom svetu. Drugi važan doprinos je informativnog karaktera, pošto naša publika malo zna o islamskoj filozofiji, a naročito o njenim savremenim raspravama.