Halilovićev naučni rad: Islamska filozofija i moderna društvena nauka
Novi naučni rad dr Seida Halilovića o odnosu islamske filozofije i moderne društvene nauke objavljen je u renomiranom časopisu Filozofija i društvo, u izdanju Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.
Halilovićev originalni naučni rad, pod naslovom „Islamic Philosophy and Modern Social Science: The Need to Re-examine the Methods of Forming Social Theories in the Sphere of Religious Culture” (Islamska filozofija i moderna društvena nauka: potreba za preispitivanjem metoda formiranja društvenih teorija u sferi religijske kulture), dostupan je u časopisu Filozofija i društvo, godište 35, broj 3, 2024, str. 485–500. Pun tekst rada u PDF formatu možete pročitati na veb stranici časopisa Filozofija i društvo OVDE:
https://journal.ifdt.bg.ac.rs/fid/article/view/1729
Filozofija i društvo je međunarodni naučni časopis otvorenog pristupa koji je pokrenut 1987. godine i izlazi četiri puta godišnje u izdanju Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Časopis je posvećen interdisciplinarnim i kritičkim istraživanjima u oblasti filozofije i humanističkih i društvenih nauka. Naučni radovi objavljeni u Filozofiji i društvu indeksirani su u Web of Science (ESCI), Scopus, ERIH Plus, Philosopher’s Index, EBSCO, DOAJ, Sherpa Romeo itd.
Novi broj časopisa Filozofija i društvo objavljen je krajem septembra 2024. godine kao tematski broj pod naslovom „Contemporary Islamic Political and Social Thought” (Savremena islamska politička i društvena misao). Urednici ovog broja časopisa su dr Ivan Ejub Kostić (Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu) i prof. dr Emin Poljarević (Univerzitet Brunej Darusalam).
Dr Seid Halilović, član Centra za religijske nauke „Kom”, u svom naučnom radu „Islamic Philosophy and Modern Social Science: The Need to Re-examine the Methods of Forming Social Theories in the Sphere of Religious Culture” (Islamska filozofija i moderna društvena nauka: potreba za preispitivanjem metoda formiranja društvenih teorija u sferi religijske kulture) ističe da su društvene teorije logički povezane s nizom pojmova koji predstavljaju njihove principe i konsekvence. Prema njegovim objašnjenjima, društvene teorije aktualizuju logičkim redosledom celokupnu mrežu svojih pojmovnih dodataka onda kada se realizuju u društvu. Halilović dodaje da jedan deo ove mreže primarno privlači pažnju naučne zajednice, a da drugi deo ostaje skriven, dobijajući formu marginalnih saznanja. „Teorije iz oblasti modernih društvenih nauka premeštaju se s margina u suštinu društva onda kada njihovi filozofski principi budu aktualizovani u sferi opšte kulture”, zaključuje Halilović.
Član Centra za religijske nauke „Kom” primećuje da su se u stadijumu islamske kulture ove teorije pojavile u senci kredibiliteta političke i ekonomske dominacije zapadnih društava i da su njihovi filozofski principi ostali skriveni na marginama domaćih saznanja. Prema njegovim rečima, u domaćoj kulturnoj atmosferi, koja je utemeljena na bitno drugačijim saznanjima, moderne društvene teorije prouzrokovale su kulturne i istorijske poremećaje jer nisu rekonstruisane u skladu s potrebama saznajnog nasleđa islama. Dr Seid Halilović u svom novom naučnom radu u časopisu Filozofija i društvo objašnjava da su u islamskom svetu logički principi moderne nauke postepeno napuštali marginalnu sferu i da su dominantno uticali na svoje novo i oslabljeno kulturno okruženje, koje se, kako on upozorava, „suočava s identitetskim izazovima i krizama na putu potpune transformacije”.
Podsećamo da pun tekst naučnog rada dr Seida Halilovića, u PDF formatu, možete pročitati ovde: