Promene u raspoloženju
Izvor, broj 5, mart 2015.
Dr Tehran Halilović
Umesto da dopustimo da neki neočekivani događaji u našem životu imaju negativan uticaj na naše raspoloženje, možemo, kada ih dublje sagledamo, pronaći u njima podstrek za još veće napretke i pobede
Nekada neki događaji utiču na to da čovek promeni čvrste odluke koje je odavno i nakon dugog razmišljanja doneo. Odlučili ste da krenete na put i odjednom čujete neku vest, dobru ili lošu, zbog koje morate da odložite odavno planirano putovanje. Danima ili mesecima razmatrate posledice odluke koju donosite, a onda u jednom trenutku, usled nekog neočekivanog slučaja, promenite mišljenje i napravite potpuno drugačiji izbor. To su sve primeri promena u odlukama s kojima se svi suočavamo. U jednom predanju, Ali ibn Abi Talib govori da je Boga spoznao upravo zbog promena u čvrstim odlukama.
Osim ovih promena, svako od nas osetio je još jednu vrstu ličnih unutrašnjih promena koje su u vezi sa našim osećanjima, tj. s našim raspoloženjem. Promene u osećanjima i raspoloženju nije uvek jednostavno kontrolisati zato što se one veoma često pojavljuju pod uticajem dešavanja oko nas. Naravno, naše znanje i iskustvo, kao i moć razuma, imaju značajnu ulogu u tome da naša reakcija bude što pozitivnija i korisnija za nas i za ljude u našoj okolini. Međutim, pored svih tih psihičkih vrlina koje posedujemo, nekada je teško da reagujemo onako kako bismo to želeli da učinimo.
Upravo u vezi s promenom unutrašnjeg stanja, odnosno raspoloženja, postoji jedan stavak u religijskim molitvama koji otkriva drugu, dublju dimenziju toga: „O, Ti, koji menjaš godine i stanja duše, promeni stanje naše duše u najbolje stanje!“ Naime, indirektna poruka koju ovaj molitveni tekst sadrži u sebi jeste to da čak ni događaji zbog kojih menjamo odluke ili raspoloženje nisu izvan božje volje i Njegove moći. Samim ovim saznanjem, čoveku je mnogo lakše da se suoči sa raznim dešavanjima u životu i da na njih gleda kao na iskušenja i na svoj duhovni napredak.